تا به حال به این فکر کرده اید که کدام مزیت، عکاسی تبلیغاتی را به یک شاخه عکاسی پر اهمیت و پرطرفدار تبدیل کرده است؟ یا اگر شما هم یک عکاس تبلیغاتی هستید، چه چیزی شما را دلباخته این شاخه هنری کرده است؟ با توجه به اهمیت  عکاسی تبلیغاتی در دنیای امروز، خیلی از دوست داران عکاسی به یاد گیری این شاخه از عکاسی و قدم گذاشتن در مسیر آن تمایل دارند. حالا وقتش رسیده که به یک سوال کلیدی جواب دهیم :

چرا بازاریاب ها تصاویر را مهمترین عنصر برای تبلیغات و اهداف تجاری میدانند؟

کیفیت یادگیری عکاسی تبلیغاتی، بیش از آنچه که فکر میکنید مهم است. میپرسید چرا؟ عکس های تبلیغاتی اولین بخش یک تبلیغ است که نظر مخاطب را به خود جلب میکند، تصویر تبلیغاتی اولین معیاری است که در تبلیغ حرف اول را میزند و تفاوتی هم ندارد که این تبلیغ چاپی یا به صورت آنلاین باشد؛ مطمئن باشید که برای هر شخص به طور ناخودآگاه تصویر اولویت نخست است . لطفا، لطفا و لطفا درجه اهمیت این بخش از تبلیغات را دست کم نگیرید!

 

همان طور که از اسم این سبک عکاسی پیداست، عکاسی تبلیغاتی تلفیق هنر تبلیغ با چاشنی تصاویر است. با مطالعه نکات زیر میتوانید سبکی متفاوت از تمام عکاسان را برای عکاسی تبلیغاتی خود پیش بگیرید :

1- در رساندن پیام تصویر، خیلی طفره نروید .

به قول معروف ایجاد معماهای پیچیده در رساندن پیام تصویر تبلیغاتی، آفت این سبک به شمار می آید! در حالیکه مهم ترین بخش از یک تصویر پیام آن است، ما بدون آنکه پیامی در نظر داشته باشیم نباید یک تصویر ایجاد کنیم. ولی چیزی که در رابطه با این موضوع اهمیت دارد، این است که تصویر تبلیغاتی ما باید پیام و هدف روشنی داشته باشد. درست است که کمی پیچیدگی در تصویر جذاب است، ولی این که بیننده برای کشف پیام یک تصویر بسیار تلاش کند، برای او کسل کننده خواهد بود و او را کلافه میکند. پس عکسی که شما ثبت می کنید باید به آسانی معنا و مفهوم مورد نظر را به بیننده منتقل کند. بهتر است هر تصویر بر یک پیام تاکید داشته باشد؛ زیرا ترکیب چند پیام در تصویر تبلیغ شما را گنگ می کند.

 

2- قبل از ثبت تصاویر، تا میتوانید فکر کنید .

عامل دیگری که میتواند تصویر شما را از دیگر رقبا متمایز کند، طرز تفکر و خلاقیت عکاس است. بعد از تعیین یک پیام روشن، حالا باید به ترکیبی فکر کنید که آن پیام را به بهترین شکل به مخاطب منتقل کند. در این کار باید از خلاقیت خود استفاده کنید و به روش هایی روی بیاورید که تا به حال از آن ها استفاده نکردید و حتی روش های جدیدی کشف کنید که دیگر عکاسان تبلیغاتی هم روحشان خبر نداشته باشد . همیشه به خاطر داشته باشید که عکسی که شما ثبت می کنید می تواند شما را به همه خواسته هایتان متصل کند و بخشی از هویت کاری شما باشد . در برنامه ریزی و طراحی تصویرتان به بودجه و مکان عکاسی توجه داشته باشید.

 

3- تجربه همکاران با سابقه، حکم جواهر در این عرصه را دارد

در مورد یادگیری عکاسی تبلیغاتی تنها شخصی که درباره آن بحث می شود شما هستید. ولی در عکاسی تبلیغاتی جدی، پوشش همه قسمت های کار فقط توسط یک نفر می تواند زمانبر باشد و حتی به شکست منجر شود. اگر هنوز تجربه کافی در این زمینه ندارید، می توانید از یک عکاس حرفه ای کمک بگیرید.

البته ممکن است با فکر کردن به این واقعیت که هیچ کس بهتر از شما نمی داند چه ایده ای در سر دارید، ترغیب شوید که خودتان عکسبرداری را برای تبلیغ خود انجام دهید؛ ولی این موضوع را در نظر بگیرید که عکس شما شاید غیر حرفه ای باشد و در برابر سایر نمونه های موجود توان رقابت نداشته باشد. پس با توجه به بودجه خود، عکاس حرفه ای استخدام کنید تا در این کار به شما کمک کند.

4- لطفا بی چون و چرا انتقاد پذیر باشید

در همکاری با یک عکاس حرفه ای، قطعا در نقاطی با هم اشتراک نظر نخواهید داشت؛ به ایده های او برای انتقال پیام توجه کنید و از شنیدن آنها ناراحت نشوید. گاهی ممکن است آنها برای گنجاندن پیام مورد نظر در ترکیب عکس فکر بهتری داشته باشند یا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های تعیین شده برای این فرایند شوند. حتی عکاسان حرفه ای هم پیش از شروع یک پروژه مشورت می گیرند.

 

 

 5- بهترین نورپردازی نورنرمال است.

در عکاسی تبلیغاتی اصولا نورپردازی با نور معمولی با اختلاف زیاد بهترین گزینه است. زیرا آنچه که در عکس تبلیغاتی حرف اول را می زند، سوق دادن ذهن بیننده به سوژه است و نورپردازی  پس زمینه و یا هر عامل دیگری نباید توجه بیننده را از هدف اصلی منحرف کند.

ولی این موضوع به آن معنا نیست که استفاده از انواع نور های غیر عادی همیشه تصویر شما را خراب می کند. گاهی در شرایطی خاص ناچار می شوید از نور زیاد تری استفاده کنید؛ در این صورت باید این کار را با دقت و ظرافت و حوصله انجام دهید. نور خیلی روشن در صورتی که غیر اصولی باشد جذابیتی به تصویر شما نمی دهد. اما نور عادی با نمایش همه جزئیات سوژه در تصویر و بدون مبالغه، محصول را به بهترین شکل نمایش خواهد داد.

7- از نرم افزار های ویرایش عکس استفاده کنید

پس از ثبت عکس، با استفاده از نرم افزار هایی مانند فتوشاپ عکس را ویرایش کنید و باید این کار را با حوصله انجام دهید. با این کار هم می توانید ایراد های احتمالی عکس مثل قرمزی مردمک چشم را تصحیح کنید و هم ویژگی هایی مانند شدت رنگ ها، روشنایی و کنتراست را کنترل کنید و در صورت نیاز قسمت هایی از آن را کم و زیاد کنید. بنابراین حتما متوجه شدید که این مرحله چه اهمیتی در کار شما دارد. با ویرایش کردن تصویر شما جذاب تر می شود و شما قابلیت های بسیاری در دسترس دارید تا تصویر را دقیقا مانند تصور ذهنی خودتان شکل دهید.

 

8- از هماهنگی عکس و پیام مطمئن شوید

پیش از آنکه تصویر خود را به مرحله آخر یعنی چاپ یا آپلود برسانید، آن را به چندین نفر نشان دهید و از آنها بخواهید خوب آن را زیر و رو کنند و بگویند که به نظر آنها تصویر تلاش می کند چه مفهومی را به مخاطب برساند؛ این که بفهمید چند بیننده نسبت به تصویر چه احساسی دارند، بسیار به شما کمک کرده و ثابت می کند که تصویرتان تا چه اندازه در انتقال پیام تعیین شده به شکل واضح و روشن موفق بوده است.

9- فضای کافی برای تصویر در تبلیغ اختصاص دهید

در این مرحله، مطمئن شوید که در تبلیغ شما فضای کافی و مناسبی به تصویر مورد نظر اختصاص داده شده است. برای کسب اطمینان از این موضوع، چندین مرتبه از زاویه های مختلف آن را ببینید؛ توجه داشته باشید که تصویر نه بسیار کوچک و نه بسیار بزرگ باشد که فضایی که باید به سایر محتوا از جمله متن اختصاص داده شود محدود شود.

10- طراحی متن مرتبط به عکس

این آخرین موضوعی است که حتما باید در مورد آموزش عکاسی تبلیغاتی مطرح شود؛ هماهنگی عکس با متن و توضیحات درج شده در تبلیغ. باید از تاثیر متنی که در تبلیغ در کنار تصویر به کار برده می شود و هماهنگی آن با پیامی که در تصویر جای گرفته است اطمینان حاصل کنید. پس حتما چندین مرتبه نوشته را برسی کنید و باز هم به تبلیغ از زوایای متفاوت نگاه کنید.

امیدواریم توضیحاتی که در این مقاله آموزشگاه عکاسی  رایانه کلیک در رابطه با آموزش عکاسی تبلیغاتی و نکات مربوط به آن به شما علاقه مندان عکاسی ارائه شد برای شما اطلاعات مفیدی واقع شده باشد تا با یادگیری نکات و روش های کاربردی در این شاخه از عکاسی بتوانید در عرصه عکاسی قدمی بر دارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *