مانند هر حرفه دیگری، عکاسی هم یک شغل به حساب می‌آید. کسب درآمد از عکاسی یکی از دغدغه‌های عکاسان(از جمله خود من) است. متاسفانه هنوز هم شغل عکاسی از نگاه عموم مردم یک سرگرمی محسوب می‌شود و کسب درآمد از عکاسی منطقی به نظر نمی‌رسد! البته که این تفکر کاملا غلط و نابجا است. در عکاسی جدای از دید هنری شما به استعداد و صبر هم احتیاج دارید. در هر شغلی هدف این است که از علاقه و زمینه‌ای که در آن ماهر هستیم کسب درآمد کنیم. عکاسی هم از این امر مستثنی نیست. در ادامه این مقاله آموزشگاه عکاسی رایانه کلیک به چند روش برای درآمدزایی از عکاسی اشاره می‌کنم. همراه ماباشید.

 

اگر که به عنوان یک عکاس  و تصویربردار تا الان با جملاتی مثل –عکاسی که شغل نیست- مگه از عکاسی هم میشه پول درآورد- روبرو شده‌اید، جای هیچ تعجبی نیست! شما تنها نیستید. همه ما به عنوان یک عکاس بارها و بارها این جملات را شنیده‌ایم. اما اینکه شما به عکاسی روی آورده‌اید دلیل آن چیزی به غیر از علاقه است، بدون شک شما در این هنر استعداد دارید که هنوز توانسته‌اید دوام بیاورید. اکثر افرادی که وارد این هنر می‌شوند در درجه اول هیچ فکری به درآمدزایی و پول درآوردن نمی‌کنند. این فکر درست زمانی به سراغ شما می‌آید که به یک موقعیت با ثبات رسیده باشید و به توانایی خودتان باور پیدا کرده باشید.

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 2019 07 26 21 26 31 - چطور از عکاسی پول در بیاوریم؟

فراموش نکنید که عکاسی جدای از اینکه یک هنر، سرگرمی و حتی کاری برای گذراندن وقت باشد یک حرفه بالقوه سودآور است. فقط باید بلد باشیم که چطور از این توانایی خودمان کسب درآمد کنیم. حال وقت آن است که به سراغ چند روش برای کسب درآمد از عکاسی برویم:

به سراغ کسب و کارهای کوچک بروید

برای کسب درآمد از عکاسی باید خودتان دست به کار شوید. شاید تصور کنید که باید مشتری به دنبال شما باشد اما در یک بازه زمانی کوتاه این شمایید که باید به دنبال مشتری باشید. واقع بین باشیم، کسب و کارهای زیادی در اطرف ما هستند که به دنبال یک عکاسی ماهر و کار بلد می‌گردند. در دنیای امروزی نداشتن یک پلتفرم آنلاین برای معرفی هویت تجاری یک اشتباه بزرگ است که صاحبان کسب و کار مرتکب آن می‌شوند. به همین خاطر باید پلتفرم‌ها، شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌هایی وجود داشته باشد. از همین رو این کسب و کارها برای معرفی خود به تولید محتوای بصری احتیاج دارند تا نظر مخاطبین خود را جلب کنند. درست همینجا پای شما به میدان باز می‌شود. شما می‌توانید به عنوان یک عکاس در این کار شریک باشید. از طریق دوستان خود، شبکه‌های اجتماعی و حتی یک قدم زدن کوتاه می‌توانید این کسب و کارها را شناسایی کنید. در نگاه اول این کار سخت به نظر می‌رسد. زیرا در قدم بعدی شما باید خودتان و کارتان را معرفی کنید(به عنوان یک فرد درونگرا این مرحله سختی خودش را برای من به همراه دارد) اما راه‌های بسیاری برای آسان‌تر کردن این فرایند وجود دارد. گوشی همراه یا تبلت خود را به همراه داشته باشید. نمونه‌ کارهایتان را نشان دهید و اجازه دهید تا کارهای شما معرف شما باشند. فراموش نکنید که حتما یک کارت ویزیت(حتی شده یک تکه برگه ساده با نام و تلفن همراهتان) به همراه داشته باشید. این دقت شما به جزئیات، نشات گرفته از سلیقه و کیفیت کار شماست.

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 2019 07 26 21 26 21 - چطور از عکاسی پول در بیاوریم؟

عکس‌های خودتان را برای فروش بگذارید

یکی از راه‌ها برای کسب درآمد از عکاسی فروش عکس‌هایی است که می‌گیرید. اگر مجموعه‌ای از عکس‌های با کیفیت دارید پس به فکر فروش آن‌ها باشید. مردم عاشق عکس‌های زیبا هستند و بیشتر از هر چیزی به زیبایی بصری اهمیت می‌دهند. دیدن عکس‌های خوب و زیبا برای برخی از افراد مشابه شریک شدن در آن هنر است. به همین خاطر این روزها علاقه مردم به خریداری عکس بیشتر از گذشته شده است. این روزها خریدن عکس به یک فرهنگ تبدیل شده است. پس بهتر است تا تنور داغ است شما هم در این میان شریک باشید. برای فروش عکس راه‌های متعددی وجود دارد. می‌توانید در وبسایت خود(اگر که یک پورتفلیو شخصی دارید) عکس‌های خودتان را برای فروش قرار دهید. همچنین جزئیات مربوط به ابعاد و قیمت‌ آن‌ها را نیز قرار دهید. از طرفی می‌توانید در سایت‌های فروش عکس مثل Shutter Stock عضو شوید که البته شاید به خاطر تحریم‌ها کمی فعالیت در این سایت‌ سخت باشد. همچنین می‌توانید در پلتفرم 500px عکس‌های خود را برای فروش قرار دهید. این شبکه اجتماعی کمی شبیه به  اینستاگرام است با این تفاوت که تمرکز آن فقط بر روی محتوای تصویری است. یکی از قابلیت‌های این پلتفرم این است که می‌توانید عکس‌های خودتان را همراه با لایسنس برای فروش قرار دهید. اگر که به هیچ کدام از این راه‌ها علاقه‌ای ندارید تنها کاری که باید انجام دهید این است که در صفحه شخصی اینستاگرامتان مخاطبین خود را از فروش عکس‌هایتان باخبر کنید. این تنها کاری است که باید انجام دهید.

 

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 2019 07 26 21 29 32 - چطور از عکاسی پول در بیاوریم؟

به سراغ  عکاسی پرتره بروید

عکاسی پرتره در یک استدیو مجهز به همراه تجهیزات عجیب و غریب اتفاق نمی‌افتد. برای عکاسی پرتره باید خلاق باشید(همان طور که برای تمامی ژانرهای دیگر عکاسی باید خلاق باشید) این روزها مردم بیشتر به دنبال این هستند که عکس خودشان را ثبت کنند. به بهانه‌ها و دلایل مختلف، برای روز تولدشان، برای پروفایل لینکدین و اینستاگرامشان و حتی فقط برای اینکه عکسی از خودشان به یادگار داشته باشند. این موقعیت خوبی برای شماست. دوره و زمانه عکس‌های پرتره پاسپورتی تمام شده است. اغلب افراد به دنبال عکاسی  پرتره در فضای باز هستند. حتی این مدل از عکاسی می‌تواند همراه با عکاسی خانوادگی و نوزاد هم ترکیب شود. خانواده‌ها به طرز عجیبی علاقه دارند تا تک تک لحظاتی که فرزندشان در حال رشد است را ثبت کنند! از این موقعیت استفاده کنید. فراموش نکنید که خودتان را محدود نکنید. شاید تصور کنید که با اینکار هویت حرفه‌ای خودتان را به خطر می‌اندازید، اما اینطور نیست! فعالیت شما در این زمینه فقط انعطاف پذیری شما را نشان می‌دهد که در نهایت منجر به کسب درآمد از عکاسی می‌شود. منتظر نباشید تا یک روز بخصوص برسد تا یک مشتری از آسمان برایتان نازل شود. به عنوان یک عکاس شما می‌توانید در یک ژانر از عکاسی مشغول باشید و هویت خودتان را شکل دهید. از طرفی می‌توانید از طریق ژانرهای درآمدزا پول دربیاوید.

 

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 2019 07 26 21 29 38 - چطور از عکاسی پول در بیاوریم؟

در رویدادها و فراخوان‌های عکاسی شرکت کنید

اگر که فکر می‌کنید عکس‌های شما به اندازه کافی برای شرکت در رویدادها و  مسابقات عکاسی مناسب نیستند کاملا در اشتباهید، دوباره فکر کنید! رویدادها و فراخوان‌های عکاسی اغلب همراه با جایزه هستند. این جایزه می‌تواند نقدی باشد یا حتی می‌تواند تجهیزات مربوط به عکاسی باشد. پس بهترین فرصت است تا در اولین فراخوان شرکت کنید. فراموش نکنید که در این فراخوان‌ها عکاس‌های زیادی حضور دارند که هر کدام در ژانرها و زمینه‌های مختلفی کار می‌کنند. همچنین از افراد تازه کار گرفته تا عکاسان ماهر همه در کنار هم هستند. پس شانس خودتان را امتحان کنید. برای اینکه از این فراخوان‌ها مطلع شوید پیشنهاد می‌کنم وبسایت فستیو آرت را دنبال کنید. در این وبسایت لیستی کامل از بروزترین فراخوان‌های داخلی و خارجی در اختیارتان قرار می‌گیرد. فقط کافی است به دنبال فراخوان مناسب باشید.

 

-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 photo 1520599918693 12354ce66a1d - چطور از عکاسی پول در بیاوریم؟

کسب درآمد از عکاسی  ادیت و روتوش عکس

خبر خوش این است که اگر از کار با کامپیوتر و نرم افزارهای گرافیکی خسته نمی‌شوید، می‌توانید از این راه هم پول دربیاورید. البته که نباید فراموش کرد بسیاری از عکاسان خودشان مسئولیت هر دوی این کارها یعنی ادیت و عکاسی را به عهده دارند. اما جدای از این افراد و کسب و کارهای بسیاری هستند که به دنبال فردی مثل شما هستند تا کمی عکس‌هایشان را تر و تمیزتر کنند. صورتشان را درخشنده‌تر کنند یا رنگ و لعاب دیگری به عکس‌های وبسایتشان بدهند و عیب‌های آن‌ها را بر طرف کنند. اگر که آدم با حوصله‌ای هستید(بر خلاف خود من) این موقعیتی طلایی برای شماست. تنها کاری که باید انجام دهید ادیت و ادیت و ادیت است…

 

 

جدای از تمامی این روش‌هایی که در اینجا با هم بررسی کردیم چند موردی هست که به عنوان یک عکاس باید برایتان در الویت قرار داشته باشد. این موارد مسیر کسب درآمد عکاسی را برایتان آسان‌تر می‌کند.

  • حتما یک وبسایت شخصی داشته باشید و عکس‌های خودتان را در آن جا آپلود کنید.
  • در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید، این برگ برنده شماست. در دنیای دیجیتال امروزی باید شناخته شوید.
  • وبلاگ نویسی را شروع کنید. از تجربه‌های شخصی و پروژه‌هایی که انجام می‌دهید بنویسید. وبلاگ نویسی تعامل شما با مخاطبین‌تان را بیشتر و بیشتر می‌کند.

 

قطعا راه‌های بسیار دیگری برای کسب درآمد از عکاسی وجود دارد. اما راه‌هایی که در این مقاله از وبسایت عکاسی به آن اشاره کردم روش‌هایی هستند که خودم از آن‌ها جواب گرفته‌ام. اگر که شما هم مثل من یک عکاس درونگرا هستید اغلب این راه‌ها برایتان مناسب هستند. همچنین به یاد داشته باشید که در این راه باید صبور باشید. اگر برای خودتان کار می‌کنید کمی زمان می‌برد تا خودتان را معرفی کنید. اما از ابتدا درست شروع کنید و جای پای خودتان را سفت کنید! شناخته شدن در این حرفه فقط و فقط به زمان و صبر شما نیاز دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *