عکاسی پاییز

دوباره فصل پاییز آمد، و من فکر کردم که شاید خوب باشد

چند نکته (و احتمالا کمی الهام) برای عکاسی از پاییز با شما به اشتراک بگذارم. من پاییز را به عنوان فصلی که درختان طلایی رنگ می شوند، دوست دارم. پاییز یک فضای جادویی دارد. اینجا در هلند، پاییز معمولا خیلی دیر شروع می شود، تقریبا اوایل یا اواسط ماه نوامبر. اما من از همین حالا نشانه های وقوع پاییز را می بینم. رنگ ها در جنگل معمولا آخر از همه تغییر می کنند، اما درختان بین خانه ها که نور بیشتری دریافت می کنند، از همین حالا در حال زرد شدن هستند. خب صحبت در مورد برگ های زرد کافی است، در ادامه این آموزش عکاسی پاییزی چند نکته مفید و الهام بخش برای گرفتن عکس های پاییزی ارائه شده است. همچنین در انتهای مقاله، لینک های بیشتری برای کسب الهام و آموزش بیشتر خواهید یافت.

 

1- از لنز بلندتری استفاده کنید

عکاسی از درختان و جنگل ها می تواند بی نظم و شلوغ باشد. از یک لنز بلندتر استفاده کرده و بر بخش های کوچک تر فوکوس کنید تا از ایجاد یک عکس شلوغ جلوگیری کنید. عکاسی از جنگل به تمرین نیاز دارد. به دنبال قسمت های «تمیز» در جنگل بگردید و با نگاه کردن در داخل منظره یاب به آرامی در اطراف حرکت کنید تا وقتی که صحنه های «کوچک» خود را پیدا کنید.

2- مسیرها و راه های باریک

مسیرها و راه های باریک برای عکس های پاییزی عالی هستند. راه های باریک یک  خط هدایتگر خودکار به میان جنگل ایجاد می کنند، و همچنین کنتراست یا تضاد خوبی بین جاده تک رنگ و یکنواخت و درختان بسیار رنگارنگ در دو طرف ایجاد می شود.

یک مسیر دوچرخه سواری پر پیچ و خم در میان جنگل

یک جاده ساده که صبح زود راهش را در میان جنگل با رنگ های مختلف پاییزی باز می کند.

3- مه

مه! من عاشق عکاسی از جنگل با مه هستم. عکاسی از مه پاییزی با یک فضای مه آلود می تواند سورئال باشد. همانطور که گفتم: جنگل ها می توانند بی نظم و شلوغ باشند و از لحاظ ترکیب بندی کمی کار را سخت کنند. اما مه لایه های مختلف درختان را از هم جدا کرده و کار شما را بسیار آسان تر می کند. و یک بُعد مرموز و اسرارآمیز به عکس شما می بخشد.

مه غلیظ در جنگل با رنگ های پاییزی نارنجی برجسته، کنتراست رنگ عالی دارد. من تفاوت رنگ را در پس پردازش بیشتر هم کردم تا رنگ های نارنجی واقعا برجسته شوند.

4- پرتوهای نور

پرتوهای نور با وجود آسمان صاف و رطوبت بالا رخ می دهند. بنابراین اگر در پاییز این شرایط را پیش بینی کردید، وقت خوش گذرانی است. این پدیده معمولا در صبح زود اتفاق می افتد، اما می تواند در هر زمان دیگری نیز رخ دهد. حواستان به آب و هوا باشد. به نظر من، آنها حدود ۲-۱ ساعت بعد از طلوع آفتاب، که خورشید هنوز هم در پایین خط افق قرار دارد و پرتوهای نور راهشان را از میان درختان باز می کنند، از همیشه زیباتر هستند.

 

پرتوهای نور قوی راه خود را از میان جنگل باز می کنند. آنها با کمی نوردهی کمتر (underexposing)، بیشتر نمایان می شوند.

5- به دنبال صحنه های کوچکتر بگردید

به دنبال صحنه های کوچک تر بگردید. این صحنه ها می توانند ماکرو باشند، یا فقط یک صحنه کوچک خیلی دور که مثلا می توان آن را با یک لنز ۴۰۰mm ثبت کرد. به یک جنگل تاریک فکر کنید که در آن فقط یک پرتو نور به یک درخت می تابد.

 

یک درخت کوچک در بخش تاریک چنگل، با تنها یک پرتو نور که به زیبایی به این درخت می تابد. این عکس در فاصله کانونی ۴۰۰mm گرفته شده است

6- نور را دنبال کنید

جنگل های پاییزی با درختان طلایی و نور طلایی که از میان آنها عبور می کند، فوق العاده هستند. اما خورشید جابجا می شود، بنابراین نور دائما تغییر می کند. هر بار که به دلیل تغییر نور ترکیب بندی های جدید ظاهر می شوند، شما باید سریع عمل کنید و عکس بگیرید، وگرنه ممکن است فرصت از دست برود. گاهی اوقات این کار تقریبا شبیه «رقصیدن» با نور است. شما به یک ریتم می رسید و در میان جنگل با نور حرکت می کنید. عکاسی از جنگل به این طریق بسیار دشوار است، اما نتایج فوق العاده ای دارد!

 

قسمت ها و شاخه های مختلف در جنگل دائما روشن می شوند و فرصت های عکاسی جدید ایجاد می کنند.

7- با افکت ستاره ای خورشید خلاقیت به خرج دهید

اگر افکت ستاره های خورشید را دوست دارید، می توانید کارهای بسیار جالبی در جنگل انجام دهید. با قرار دادن خورشید درست در کنار یک شاخه یا یک درخت، و با استفاده از یک دیافراگم بسته (f/14-f/22) این ستاره های کوچک زیبا را به دست می آورید. شما می توانید خلاقیت زیادی با آنها به خرج دهید. توجه داشته باشید که شکل ستاره های درخشان شما تا حد زیادی به لنز بستگی دارد. لنزهای کیت اغلب سان استارهای جالبی ندارند، اما لنزهای دیگر سان استارهای واقعا زیبایی ایجاد می کنند. عکس بالا با لنز Tamron 28-75 f/2.8 برای Sony E-mount گرفته شده است.

من با قرار دادن خورشید درست در بین دو درخت، یک افکت ستاره ای عالی در دیافراگم f/14 به دست آوردم.

8- با زاویه باز آزمایش کنید

اگرچه من بیشتر دوست دارم از لنز تله در جنگل استفاده کنم، اما گاهی اوقات با زوایای بسیار باز آزمایش می کنم. با استفاده از یک شاخه بسیار نزدیک به پیش زمینه، یا حتی یک قارچ، می توانید یک افکت بسیار خلاقانه ایجاد کنید.

 

من با یک لنز ۱۲mm بسیار به پیش زمینه نزدیک شدم و این «افکت سه بُعدی» را با عمق زیاد در تصویر ایجاد کردم.

9- نگاه کردن به بالا را امتحان کنید

گاهی اوقات عکاسی با یک لنز واید و نگاه کردن رو به بالا به سمت آسمان و دیدن برگ های نارنجی که با شاخه های جالب خود یک کادر می سازند، می تواند نتایج واقعا خلاقانه ای ایجاد کند.

 

گاهی اوقات نگاه کردن به بالا می تواند نتایج خلاقانه و جالبی ایجاد کند.

10- یک کادر ایجاد کنید

با عکاسی از میان کادر برگ ها در پیش زمینه، می توانید تصاویر بسیار خلاقانه ای با عمق زیاد ایجاد کنید. تنها کافی است لنز خود را به برگ های نارنجی در پیش زمینه نزدیک کرده و بر روی پس زمینه فوکوس کنید. این کار را امتحان کنید.

 

با نزدیک شدن به شاخه ها و برگ های پیش زمینه و عکاسی از میان آنها، می توانید یک کادر پاییزی زیبا ایجاد کنید. این کار را با دیافراگم های مختلف امتحان کنید تا عمق میدان را تغییر دهید.

11- ناکافی نوردهی کردن را امتحان کنید

زمانی که نور شدیدی در جنگل وجود دارد، اغلب عکاسی کردن سخت است. ناکافی نوردهی کردن (underexposing) را امتحان کرده و با یک لنز بلند بر روی برگ های جالب یا درختان جنگل فوکوس کنید. با این کار تقریبا به نظر می رسد که دارید از یک فلاش استفاده می کنید. اکثر عکس های شما تاریک خواهند شد، اما فقط نوری که به بخشی از عکس می تابد به درستی نوردهی خواهد شد.

 

یک تصویر ناکافی نوردهی شده (underexposed) عالی که تقریبا همه چیز در تصویر تاریک است، به جز جایی که نور به آن می تابد. تقریبا اینطور به نظر می رسد که من از یک فلاش استفاده کرده ام، اما این فقط نور طبیعی خورشید است که به بخش هایی از جنگل می تابد.

12- از لحظه لذت ببرید

و آخرین اما مهم ترین نکته: از لحظه لذت ببرید. یک لحظه زیبا در جنگل می تواند برای ما به عنوان یک عکاس غافلگیرکننده باشد. فرصت های بسیار زیادی وجود دارد که می توانید کاملا در آنها غرق شوید. یک لحظه به خودتان استراحت بدهید، هوای جنگل را استشمام کنید، و لحظه زیبایی که در آن هستید را با تمام وجود درک کنید!

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *