اگر می‌خواهید دوربینتان عکسی باکیفیت بگیرد، به نور نیاز دارید. حتی نورهایی که استفاده می‌کنید و زاویه قرار گرفتن آن‌ها از مدل دوربین هم مهم‌تر هستند. این اصل برای دوربین‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای و حتی دوربین موبایل و لپ‌تاپ‌ هم مصداق دارد. در عصر حاضر، افراد بیشتری با یکدیگر تماس تصویری برقرار می‌کنند، بنابراین تنظیم نور اهمیت زیادی دارد.با این مقاله آموزش عکاسی در کرج همراه ما باشید.

دوربین‌ها شبیه چشم انسان هستند. برای اینکه دوربین تصویر را واضح ببیند، به نور مناسب نیاز دارد. اگر نور، درست تنظیم نشود، کیفیت تصویر پایین می‌آید. اگر می‌خواهید تماس‌های تصویری حرفه‌ای و با‌کیفیت داشته باشید، به موارد مطرح شده در این مقاله توجه کنید

 

5 راهکار ساده برای نورپردازی کنفرانس‌های مجازی

 

 

1- روبروی منبع نور بنشینید.

اول باید چهره‌تان را روشن کنید. باید روبه‌روی منبع نور اصلی قرار بگیرید. اگر این منبع نور پنجره است، باید روبه‌روی پنجره بنشینید. اگر منبع نوری غیر از پنجره ندارید، نباید پشت به پنجره باشید، چون چهره‌‌تان سیاه می‌شود و شبیه افراد شرور فیلم‌ها می‌شوید. هنگام مکالمه تصویری همیشه روبه‌روی منبع اصلی نور بنشینید. به‌این‌ترتیب چهره‌تان روشن می‌شود و طرف مقابل می‌تواند آن را ببیند.

نورپردازی مناسب ویدیو کنفرانس

 2- از مقدار مناسب نور استفاده کنید.

اگرچه نور خیلی کم مناسب نیست، اما نور خیلی زیاد هم کیفیت تصویر را در تماس ویدیویی خراب می‌‌کند. باید در اتاقی نورگیر بنشینید، اما شاید این نور خیلی زیاد باشد. مثلا، اگر کنار پنجره نشسته‌اید و نور بیرون خیلی درخشان است، تصویر بیش‌ازحد در معرض نور قرار می‌گیرد و گوشه‌های آن سفید می‌شود. پس، بهترین راه جلوگیری از این مشکل کم کردن نور یا دور شدن از منبع نور است.

برای مقابله با نور کم، بهتر است از چند منبع نور استفاده کنید. اتاق را به بهترین شکل ممکن روشن کنید. نورپردازی چهره خودتان هم بسیار مهم است و پس‌زمینه‌تان نباید تاریک باشد.

3- ازنور طبیعی استفاده کنید.

هر جا ممکن است از نور طبیعی استفاده کنید. نور طبیعی روز چهره شما را بسیار دلپذیر می‌کند. نورپردازی دقیق بر اساس رنگ پوست هم برای داشتن تصویر بهتر مهم است. باید سایر رنگ‌ها را نیز با دقت بیشتری در تصویر بگنجانید. سعی کنید برای استفاده از نور طبیعی، کنفرانس ویدیویی را در اتاقی پر از پنجره برگزار کنید. در نتیجه می‌توانید رنگ واقعی صحنه را در تصویر نشان دهید و همه اجزای تصویر نور دلپذیری خواهند داشت.

 

نورپردازی مناسب تماس ویدیویی با نور طبیعی پنجره

4- از نور زاویه دار ملایم استفاده کنید.

اگرچه هنگام فیلم‌برداری وجود هر نوری بهتر از نبود نور است، اما هرگز از نور تند و مستقیم استفاده نکنید. از کلاهک آباژور یا پخش‌کننده نور استفاده کنید تا از تندی نور بکاهد. بهتر است به‌‌ آرامی از منبع نور به سمت تاریکی بروید و اگر هنوز هم نوری که بر شما افتاده خیلی تند و درخشان است، منبع نور را به خودتان نزدیک‌تر کنید. اگر فکر می‌کنید دور شدن از منبع نور از تندی و شدت آن می‌کاهد، باید بگویم که برعکس است و با این کار نور شدیدتر و تندتر می‌شود.

هم‌چنین می‌توانید از چراغ‌هایی که برای تولید نور ملایم طراحی شده‌اند، استفاده کنید. اگر می‌خواهید کیفیت کنفرانس‌ها را بالا ببرید، در کنار استفاده از آباژور، چند منبع نور ملایم هم تهیه کنید.

مثلا،  رینگ لایتها گزینه بسیار خوبی هستند. بسیاری از و‌لاگرها که ویدیوهای آرایشی و زیبایی تولید می‌کنند، از نور و چراغ حلقه‌ای استفاده می‌کنند، زیرا به طرز ملایمی چهره را روشن می‌کند و جلوه دلپذیری به‌ صورت می‌دهد.

نور رینگ لایت مناسب ویدیو کنفرانس

5- از نور سه نقطه ای استفاده کنید.

بهترین راه نورپردازی حرفه‌ای استفاده از نور سه‌نقطه‌ای است که ابزار طلایی اغلب تولیدات ویدیویی است. این روش از سه نقطه «نور اصلی»، «نور تکمیلی» و «نور پشتی» تشکیل شده است. این نورپردازی را مثل یک مثلث در نظر بگیرید. «نور اصلی» منبع اصلی نور است و در سمت چپ یا راست صورت سوژه قرار می‌گیرد. «نور تکمیلی» در طرف دیگر صورت قرار می‌گیرد تا سایه‌های تند ایجاد‌شده توسط نور اصلی را پر کند. «نور پشتی» هم پشت سر سوژه قرار می‌گیرد تا زوایای صورت و بدن او را مشخص کند. نورهای پشت، سوژه را از پس‌زمینه جدا می‌کنند. این یکی از قدیمی‌ترین روش‌های نورپردازی است و باعث می‌شود تماس‌های تصویری شما بسیار حرفه‌ای به نظر برسد. می‌توانید به عنوان یک راهکار خوب و اقصادی از  کیت های سه شاخه نور ثابت  استفاده کنید.

برای اینکه حرفه‌ای و آماده به نظر بیایید، باید تماس‌های تصویری را به‌ دقت نورپردازی کنید. این نکات را بررسی کرده و آن‌ها را در تماس‌های تصویری به کار بگیرید. حتی فقط نشستن جلوی پنجره نیز کیفیت تماس تصویری را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. امیدوارم این آموزش عکاسی رایانه کلیک برایتان مفید باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *