چگونه عکس سیلوئت بگیریم

1400/7/21
نویسنده:

در پرتره های جذاب مُد روز، عکاسی خیابانی پرحاشیه، و نوردهی های دوگانه هنری، تصاویر سیلوئت یا ضد نور فراوانی وجود دارد. در عکاسی، تصاویر سیلوئت معنای ساده ای دارند: یک سوژه تاریک در مقابل یک پس زمینه روشن. فرمول یا نحوه ایجاد یک تصویر سیلوئت نسبتا ساده است – شما به یک منبع نور قوی نیاز دارید، و باید سوژه خود را بین دوربین (و خودتان) و نور قرار دهید. در این آموزش عکاسی نکات مفید فراوانی درباره انواع عکس های سیلوئت خواهید آموخت.

 

به طور معمول، واژه «سیلوئت» یک پرتره را توصیف می کند، اغلب در حالت نیم رخ، که در سایه به تصویر کشیده شده، و یک شکل تاریک و مشخص ایجاد می کند. پرتره های سیلوئت در قرن هیجدهم رواج پیدا کردند، زمانی که به شکل کارت یا کاغذهای برشی محبوب درآمدند. در عکاسی، تصاویر سیلوئت معنای ساده تری دارند: یک سوژه تاریک در مقابل یک پس زمینه روشن.

بنابراین فرمول ایجاد یک تصویر سیلوئت نسبتا ساده است: شما به یک منبع نور قوی نیاز دارید، و باید سوژه خود را بین دوربین (و خودتان) و نور قرار دهید. می توانید از نور های استودیو استفاده کنید یا نور خورشید را در فضای باز یا از میان پنجره انتخاب کنید، روشی که تحت عنوان contre-jour یا «در مقابل نور روز» نامیده می شود. اگر نمی توانید سوژه یا منبع نور را جابجا کنید، مثلا در مورد مناظر، باید موقعیت خودتان را نسبت به آنها تغییر دهید.

صرف نظر از منبع نور، نکته مهم این است که شخص، حیوان، یا شیء موجود در عکس از پشت روشن می شود، و شما در طرف دیگر آنها می ایستید (یا خم می شوید). منابع نور دیگر یا رفلکتورهایی که در روبرو یا کنار سوژه قرار دارند (به عنوان مثال، فلاش روی دوربین) این جلوه را خراب می کنند، بنابراین از نور پس زمینه قوی استفاده کنید، در این صورت مشکلی نخواهید داشت.

1-ساعت طلایی را امتحان کنید

نور طبیعی می تواند سیلوئت های زیبا و رمانتیکی ایجاد کند، اما کنترل و اصلاح آن نیز سخت تر است، بنابراین باید زمانبندی درستی داشته باشید. در  ساعت طلایی (مدتی بعد از طلوع و مدتی قبل از غروب خورشید)، خورشید در پایین آسمان روی خط افق قرار دارد، بنابراین برای نورپردازی از پشت عالی است. اگر خورشید خیلی بالا و روشن باشد، به احتمال زیاد جزئیات سوژه شما را روشن می کند – و این چیزی است که نمی خواهید.

تصاویر سیلوئت غروب آفتاب بسیار محبوب هستند، اما اگر در یک مکان معروف عکس می گیرید، می توانید برای اجتناب از شلوغی و ازدحام جمعیت طلوع آفتاب را امتحان کنید. اگر نور خورشید خیلی روشن است و شما در آن آسمان ساعت طلایی جزئیات کافی به دست نمی آورید، می توانید از یک فیلتر پلاریزه برای اشباع و کنتراست بیشتر استفاده کنید.

2-به دنبال مکان مورد نظر خود بگردید

چه در داخل و چه خارج از خانه عکاسی می کنید، محل عکاسی را بررسی کرده و ببینید که نور در فصول مختلف و در ساعات مختلف روز چطور به نظر می رسد. به طور کلی، پس زمینه های تمیز و بدون شلوغی برای تصاویر سیلوئت بهتر عمل می کنند، بنابراین به دنبال فضای باز بگردید. اگر یک منطقه عمومی است، برنامه ریزی کنید که زمانی به آنجا بروید که رفت و آمد کمتر است. همچنین می توانید از یک اپلیکیشن مانند PhotoPills یا The Photographer’s Ephemeris برای ردیابی موقعیت خورشید در مکان دقیق خود نیز استفاده کنید.

 

عکاس میکو لاگرستت عکس های فوق العاده ای از مناظر فنلاند می گیرد، که اغلب با یک پیکر سیلوئت شده کوچک برای ایجاد مقیاس همراه است. این مکان ها زمانی که با عنصر انسانی ترکیب می شوند، بسته به بیننده ممکن است حس تنهایی و انزوا، افکار مبارزه انسان برای زنده ماندن در شرایط وحشی، یا درد سرگردانی و خیال را القا کنند. همچنین آنها دور و غیرمعمول هستند، و عکس های میکو را فورا قابل تشخیص می کنند.

3-به دنبال اشکال تمیز بگردید

اشیاء و اشکالی با طرح های واضح و کاملا مشخص برای تصاویر سیلوئت بهتر عمل می کنند، بنابراین به دنبال اشکال جالب و قابل تشخیص بگردید. اگر از یک شخص عکس می گیرید، مطمئن شوید که حتما اندام های بدن را از هم جدا کرده و با استفاده از آرنج ها یا زانوها زوایای تمیزی ایجاد کنید.

برخی از ژست های محبوب عبارتند از دویدن، پریدن، یا موقعیت های یوگا، که همه آنها از  فضای منفی برای شکل دادن به بدن استفاده می کنند. برای پرتره، تصاویر نیم رخ معمولا مشخص تر از نمای روبرو هستند. به چشم خود یاد دهید که دو بُعدی ببیند نه سه بُعدی، تا بهترین سوژه ها و ژست ها را تشخیص دهد.