کروماکی (Chroma key) تکنیکی است که در فیلم برداری و همچنین در عکاسی برای جایگزینی بخشی از تصویر با یک تصویر جدید استفاده می شود ، از این تکنیک معمولاً برای جایگزینی یک پس زمینه رنگی با تصویری متفاوت استفاده می شود.

کروماکی - chroma key

 

 

 

 

کروماکی چیست و کاربرد آن در کجاست؟

همانطور که می بینید سمت چپ عکس زیر یک صفحه ی سبز رنگ در پس زمینه وجود دارد ، همچنین دو شخصی که لباس سرهمی سبز رنگ پوشیده اند تا سوژه را نگه دارند. سپس در تصویر اصلی با استفاده از نرم افزار آن را ویرایش کرده اند و پس زمینه و آدم ها را حذف کرده اند. در واقع محدوده ی رنگ سبز (کروماکی) شفاف می شود و ویرایشگر با استفاده از نرم افزار می تواند با تنظیم موارد دیگر یک تصویر جدید برای پس زمینه تعریف کند ، مانند عکس سمت راست.

 

کروماکی - chroma key

از پرده های کروماکی می توان هم در مرحله ویرایش ( بعد از عکاسی و فیلمبرداری ) و یا هم زمان با فیلمبرداری استفاده کرد. بسیاری از برنامه های تلویزیونی مانند اخبار و برنامه های سرگرمی از کروماکی ها به صورت هم زمان استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که هر چیزی در تصویر که در محدوده ی رنگ سبز مشخص شده باشد شفاف خواهد شد ، بنابراین اگر شخصی پیراهن سبز بپوشد ممکن است نیمه نارمرئی شود!

متداول ترین رنگ های استفاده شده در پرده ی کروماکی رنگ های سبز و آبی هستند ، زیرا این رنگ ها کم ترین تأثیر را در عکس پیش زمینه می گذارند. صفحه نمایش های سبز و آبی در استودیوهای فیلم برداری و تلویزیون بسیار رایج است.

آیا این تکنیک هنوز توسط عکاسان استفاده می شود؟

این روزها هنوز از عکاسی کروماکی استفاده می شود ، اما در حال حاضر گزینه های بیش تری نسبت به زمانی که این تکنیک معرفی شد (دهه 1940) وجود دارد.

با پیشرفت در فناوری دیجیتال ، این روش در عکاسی کم تر استفاده می شود ، اما هنوز هم در فیلم برداری و تلویزیون مورد استفاده قرار میگیرد.

قدرت ساخت ماسک (masking) و ویرایش های حرفه ای این روزها در فتوشاپ و سایر نرم افزارها به این معنی است که شما می توانید پس زمینه عکس را بدون وجود پس زمینه ی سبز رنگ (کروماکی) با تصویر دیگری جایگزین کنید.

چه زمانی از پس زمینه های سبز استفاده می شود؟

از پس زمینه های سبز در هر موقعیتی که شما قصد دارید فضای پشت سر سوژه را تغییر دهید استفاده می شود (متفاوت از آنچه در هنگام عکسبرداری وجود دارد) و می خواهید پس زمینه ای را بعداً در نرم افزار های ویرایش اضافه کنید.

از پس زمینه های سبز (کروماکی) در شرایط زیر استفاده می شود:

 • عکس از کشتی های تفریحی
 • عروسی
 • پرتره
 • لوکیشن های خاص
 • فیلم و تلویزیون
 • اخبار هواشناسی

بیشترین میزان استفاده از پس زمینه های سبز در برنامه های پیش بینی هواشناسی تلویزیون است. با وجود جهش در فناوری هنگام تماشای پیش بینی برنامه ی هواشناسی از تلویزیون ، مجری برنامه در مقابل صفحه سبز ایستاده است و نقشه های هواشناسی و همه چیزهای لازم توسط کارمندان در پشت صحنه تولید و به پس زمینه اضافه می شود.

 

کروماکی - chroma key

پس زمینه سبز چگونه کار می کند؟

اگر پس زمینه یک رنگ ثابت باشد ، جدا کردن سوژه از آن بسیار آسان تر است. رنگ سبز در لباس ها کم تر پیدا می شود و حتی به ندرت در تالیته رنگ پوست
دیده می شود. این بدان معنا است که انتخاب رنگ سبز برای حذف از پس زمینه بر سایر قسمت های تصویر تاثیری نخواهد داشت.

استفاده از  پس زمینه سبز( کروماکی) می تواند کار عکاسان خلاق را  آسان تر کند ، چراکه امکان ویرایش های بی پایان و افزودن پس زمینه های دیگری را برای آن ها فراهم کند.

چرا یک پس زمینه سبز؟

همانطور که بالا تر گفتیم ، در تکنیک کروماکی از پس زمینه های سبز (و آبی) استفاده می شود زیرا این رنگ ها کم ترین نقش را در رنگ پوست انسان دارند. این تکنیک در دوران پس از جنگ در فیلم پیش آمد. امروزه شما می توانید از نظر تئوری از هر رنگی استفاده کنید به شرطی که در جای دیگری از تصویر وجود نداشته باشد.

وقتی گشتی در تاریخ می زنید ، زمانی که کروماکی مورد استفاده قرار گرفت صفحه های اصلی در واقع آبی بودند ، اما مشکلی در این زمینه وجود داشت – مجریان بیشتر تمایل به پوشیدن لباس های آبی داشتند تا لباس های سبز رنگ! به همین دلیل رنگ سبز روشن انتخاب خوبی بود زیرا بعید بود کسی را پیدا کنند که این رنگ لباس را بپوشد.

آیا می توانم از رنگ های دیگر پس زمینه استفاده کنم؟

عکاسان از پس زمینه های زیادی برای ایجاد جلوه های ویژه ی مختلف استفاده می کنند ، اما برای این روش ( کروماکی) می توانید همانطور که گفتیم پس زمینه آبی نیز استفاده کنید ، اما استفاده از این مورد بسیار کم تر مشاهده می شود. همانطور که در جای دیگر گفتیم، انتخاب رنگ سبز برای لباس بسیار محبوبیت کمی دارد!

عکاسان از پس زمینه خاکستری نیز برای این تکنیک استفاده می کنند. چرا که پس زمینه های خاکستری مشکلی که رنگ سبز در حاشیه لبه ها دارد را از بین می برد.

برای انجام عکاسی کروماکی به چه مواردی نیاز دارید؟

 • یک دلیل برای انجام آن – یک ایده
 • تجهیزات – دوربین ، نور ، پس زمینه سبز و غیره.
 • یک مکان
 • سوژه (انسانی یا غیر انسانی)
 • تصویر پس زمینه ای برای اضافه کردن.
 • نرم افزار مناسب ویرایش تصویر.
 • وقت و حوصله زیاد!

چگونه از پس زمینه سبز استفاده کنیم؟

اصولاً باید سوژه ی خود را در مقابل پس زمینه سبز قرار دهید. شما باید مطمئن شوید که پس زمینه به اندازه ی کافی بزرگ باشد تا بتواند سوژه و مناطق اطراف آن را به طور کامل پوشش دهد.

نکته مهم این است که سوژه باید به درستی نورپردازی شده باشد تا تضاد بین سوژه و پس زمینه به وجود آید. پرهیز از سایه نیز بسیار مفید است چرا که بعداً جدایی سوژه از پس زمینه را آسان تر می کند.

برای ویرایش به چه نرم افزاری نیاز دارید؟

شما می توانید نرم افزارهای سفارشی و کیت هایی را خریداری کنید که شامل همه موارد مورد نیاز از جمله نرم افزارهای ویرایش باشد ، اما ما پیشنهاد می کنیم که فتوشاپ یا لایت روم را امتحان کنید.

اما اکنون یادآوری کنیم که ، شما باید از لایه ها در فتوشاپ استفاده کنید! پس باید کمی حرفه باشید.

5 مورد استفاده از کروماکی

همان طور که گفتیم کروماکی به دلیل رنگ سبز منحصر به فردش مشهور است. صفحه سبز نوعی پس زمینه است که اغلب در صنعت سرگرمی تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد. بازیگران برخی از صحنه هایی که لازم به تغییر پس زمینه است را در مقابل صفحه های سبز رنگ بازی می کنند و از آن ها فیلم برداری می شود. می دانید که در نهایت رنگ سبز پس زمینه حذف می شود و در فیلم فقط تصویر مورد نظر فیلم بردار قرار می گیرد. پس ، تکنسین ها صفحه سبز را حذف کرده و هر پس زمینه ای را که می خواهند جایگزین می کنند. این به کارگردانان فیلم این امکان را می دهد تا صحنه ها را در محیط های خارق العاده و بدون اینکه هرگز از استودیو خارج شوند ، فیلم برداری کنند.

چه بازیگران هالیوود چه بازیگران معمولی از صفحه نمایش های سبز استفاده می کنند. در حقیقت ، استفاده از این تکنیک بسیار جذاب و زیاد است. در اینجا پنج روش خلاقانه برای استفاده از کروماکی را برایتان ذکر کرده ایم:

فیلمبرداری یک ویدیو موسیقی

با فیلمبرداری یک موزیک ویدیو در مقابل پس زمینه ی سبز، از افراد با استعداد در زمینه ی موسیقی فیلمبرداری کنید و موزیک ویدیو بسازید! تا زمانی که جلوی صفحه ی سبز رنگی ایستاده اید لازم نیست هزاران دلار هزینه کنید تا بتوانید در یک مکان منحصر به فرد ویدیو را ضبط کنید. از خواننده بخواهید آواز خود را بخواند ، شما فیلمبرداری کنید ، سپس فیلم را ویرایش کنید تا بتوانید پس زمینه ی سبز را حذف کرده و تصاویری چشم نوازی را جایگزین آن کنید. حتی می توانید از چندین پس زمینه استفاده کنید ، بنابراین به نظر می رسد که خواننده در طول موزیک ویدیو به مکان های مختلفی سفر می کند. این یک روش عالی برای آزمایش خلاقیت شماست.

به یک ابر قهرمان تبدیل شوید

آیا تا به حال رویای نامرئی شدن را داشته اید؟ اگر چنین است ، با کمک کروماکی این رویا را به واقعیت تبدیل کنید. به جای اینکه جلوی پس زمینه ی سبز عکس بگیرید ، پارچه ی سبز رنگ را دور بدن خود بپیچید. در نتیجه قسمت هایی از بدن شما که با پارچه پوشانده شده است پس از ویرایش نامرئی هستند!

همچنین می توان این توهم را ایجاد کرد که شما یک ابرقهرمان هستید که توانایی پرواز یا جهش از میان ساختمان های بلند را دارید. برای این کار لازم است امتداد پس زمینه ی سبز رنگ بر روی زمین نیز ادامه یابد و یا این که از دو پرده ی سبز رنگ استفاده کنید یکی برای پس زمینه و دیگری بر روی زمین. اکنون ، می توانید محیط اطراف خود را ویرایش کنید و صحنه ای را ایجاد کنید که گویی در حال پریدن از یک ساختمان به ساختمان دیگر یا یک کوه به کوه دیگر بدون عرق ریختن هستید! با راه اندازی یک فن برای مو و شنل ابرقهرمان خود در باد ، آن را باورپذیرتر کنید.

 

کروماکی - chroma key

در کارتون مورد علاقه خود قدم بگذارید

بسیاری از مردم تعجب می کنند که تعامل با شخصیت های داستانی مورد علاقه شان چگونه خواهد بود. این ممکن است غیرممکن به نظر برسد ، اما یک صفحه سبز می تواند آن را محقق کند. صحنه ای از فیلم یا نمایش تلویزیونی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و مکان فیزیکی شخصیت ها روی صفحه و نحوه تعامل آنها با یک دیگر را بخاطر بسپارید. سپس ، از خود در مقابل پس زمینه ی سبز فیلم بگیرید و وانمود کنید که بخشی از صحنه ای هستید که اخیراً تماشا کرده اید. در اتاق تدوین ، می توان صحنه ی نمایش یا فیلم تلویزیونی مورد علاقه خود را جایگزین صفحه ی سبز کنید. بنابراین ، اگر این کار را درست انجام داده باشید ، به نظر می رسد که شما مستقیماً با شخصیت های داستانی مورد علاقه خود در تعامل هستید.

در صورت تمایل می توانید هر فیلم یا نمایش تلویزیونی مورد نظر خود را انتخاب کنید. از انتخاب کارتون نیز نترسید. دیدن اینکه خودتان در دنیای انیمیشن قدم می گذارید و با شخصیت های کارتونی تعامل دارید بسیار هیجان انگیز است.

عکس های منحصر به فرد و خاص بگیرید

فیلمسازان تنها کسانی نیستند که می توانند ار کروماکی استفاده کنند – عکاسان نیز این کار را انجام می دهند. یک پس زمینه ی سبز به شما این امکان را می دهد تا در مقابل هر پس زمینه ای عکس های زیبا بگیرید. می توانید از خود در حال خوابیدن در سواحل ماسه ای هاوایی ، لذت بردن از هوای مطبوع کوه ، یا ایستادن در برابر مجسمه های ملی مانند بنای یاد بود واشنگتن یا مجسمه آزادی ، عکس بگیرید. از تخیل خود استفاده کنید تا پس زمینه مناسبی برای عکس های خود بیابید. سپس ، در مقابل صفحه ی سبز ژست بگیرید ، تصویر را ثبت کنید و در نهایت با ویرایش پس زمینه را حذف کنید و هرمکانی را که می خواهید جایگزین آن کنید.

به دانش آموزان بیاموزید

از کروماکی نیز در کلاس های درس در سراسر کشورها استفاده می شود. از دانش آموزانی که در حال تحصیل در ساخت فیلم یا تدوین هستند انتظار می رود که به طور منظم از کروماکی استفاده کنند ، اما تنها آن ها نیستند! بسیاری از دانشجویان خارج از این رشته همچنین یاد می گیرند که چگونه از صفحه های سبز داخل کلاس استفاده کنند. به عنوان مانند ، دانش آموزان در کلاس گویندگی می توانند برای ضبط مصاحبه ، خواندن عنوان خبری یا حتی پیش بینی وضعیت هوا ، مقابل صفحه سبز بایستند. این یک فرصت ارزشمند است که می تواند به دانش آموزان کمک کند تا ببینند کار در اتاق های خبر چگونه است.

خود دانش آموزان نیز دوست دارند از تکنیک کروماکی برای ارائه ی پروژه های خود استفاده کنند چرا که در حین تماشا در کلاس بسیار جالب و لذت بخش است.

آیا انجام کروماکی دشوار است؟

خیر ، همانطور که همه ی چیزهای جدید به زمان و تمرین نیاز دارد در مورد این تکنیک نیز همین رویه صدق می کند ، کروماکی تکنیکی است که هرکسی می تواند یاد بگیرد. قطعا اگر انگیزه و دلیلی برای استفاده از این تکنیک دارید می توانید به راحتی آن را یاد بگیرید. همانطور که برایتان گفتیم ، روش های بی شماری برای استفاده از صفحه های سبز وجود دارد. امیدواریم که اکنون شما ، کروماکی و دلیل استفاده ی عکاسان و فیلمبرداران از آن را درک کرده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *